| | | |
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LtrpOA6u93c  סירטון באתר ההמלצות של מיכאלה


http://www.mymichaela.com/אתר ההמלצות השימושי של מיכאלה מעבירה הלאהסרטון על במהלך ביקור לו 
תערוכת הבונסאי בגן הבוטני בירושלים

 

חגיגת הבונסאי בגן הבוטני בגבעת רם ירושלים. תערוכה מרהיבה של עצי בונסאי בני עשרות שנים. 14-21 במאי 2010

 

פורטל החקלאות הישראלי

9-5-2010

 

העץ הזוכה - צילום משה אמרגיהגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם בירושלים, מזמין את הציבור לתערוכת הבונסאי השנתית.

התערוכה תתקיים השנה, סביב האגם ותציג למעלה מ- 30 עצים של חברי חוג הבונסאי, מהם עצים בני עשרות שנים, אשר עוצבו במיטב המסורת של האומנות היפנית העתיקה.

בין המציגים באירוע הפתיחה, משה אמרגי, שזכה השנה בתחרות בינלאומית בקטגוריית Collected Stock entires עם עץ הערער שעיצב, שאותו הוא יציג בתערוכה. במסגרת האירוע, ייערכו הרצאות, סדנאות והדגמות בונסאי מקצועיות, ע"י חוג הבונסאי הישראלי.

אמנות הבונסאי, בשונה מאמנויות פלסטיות אחרות, הינה אמנות חיה - מעין פיסול ועיצוב חומר חי, צומח ומגיב, שבה מימד נוסף- מימד הזמן. הבונסאי היא אמנות שמאחריה פילוסופיה- השתלבות האדם בטבע, עמידה והישרדות מול איתני הטבע, התחדשות, צמיחה והתמודדות רבת שנים.

מקורות אמנות הבונסאי לפני אלפי שנים אי שם בהודו ובסין. האמנות עשתה כברת דרך ארוכה מאז, החל מאותם נזירים שנדדו ברחבי הודו- סין עם עציצי חרס בידיהם ובהם צמחי מרפא, דרך הסינים שטיפחו ועיצבו עצי בונסאי בצורות מיוחדות בגניהם ועשו בהם גם שימוש דתי בחגיהם, ועד היפנים שאצלם השתכלל הבונסאי והפך חלק מתרבות ממסורת ומפילוסופיה. היפנים הביאו את הבונסאי לדרגת אמנות של ממש והציגו אותה לעולם המערבי שאימץ אותה, בין השאר, גם כחלק מתרבות הפנאי.

הגן הבוטני האוניברסיטאי נוסד בשנת 1953 והוא פנינה של טבע בלב ירושלים, מוקד לתיירות ובילוי ומרכז לחינוך והדרכה. בגן גדלים כ-10,000 מיני צמחים שונים ממגוון רחב של אזורים גיאוגרפיים בעולם.

התערוכה תחל באירוע פתיחה מיוחד, שיתקיים ביום שישי, ה-14 במאי 2010, בין השעות 10:30-12:00 ותסתיים ביום שישי, ה-21 במאי 2010, בגן הבוטני בגבעת רם.
================================================================================

 

חיפויים ומסלעות מיכל רז-חיימוביץ'

חיפויים שונים משמשים כחלק מעיצוב הגינה וממלאים תפקיד חשוב בשמירה על לחות הקרקע:

חלוקי נחל: מפזרים את האבנים סביב למשטח הדשא, כדי לשמור על אדמה לחה ולמנוע מעשביה לצמוח.

רסק עץ: שבבי עץ מסוגי עצים שונים מעשירים את הקרקע בחומרים אורגניים. כל המומחים עימם שוחחנו מציעים להקפיד על פיזור קומפוסט שמדשן את הקרקע ושומר על הצמחים, בעיקר לפני שתילה.

"בתכנון גנים, מצמצמים את משטחי הדשא לטובת אביזרים דוממים כמו ספסלים ומסלעות", אומר משה אמרגי מתכנן גנים מ"בונסאי ארט", ובתוך כך מציע "גן זן" יפני, המבוסס על פיזור אבנים בהן חצץ, חלוקי נחל וסלעים, המונחות כל אחת במיקום מדויק. "מדובר בגנים יבשים, עם צמחיה מינימלית, לדוגמה עץ בונסאי יחיד (מ-800 שקל) המשלים את האווירה היפנית.

תחליף אחר למרבד הדשא הוא משטח עץ. "נתן לחלק את הגינה באופן פרופורציונלי למשטח דק (שאידיאלי לפינת ישיבה), משטח חצץ, משטח דשא וערוגות. חלוקה כזו תשווה לשטח מראה גדול יותר. משטחים אחרים שנפוצים כיום הם משטחים מאבן גיר. שילוב נכון הוא שם המשחק".

 

=======================================================================================================

 
 
 
 
 
 
חגיגת הבונסאי בגן הבוטני בגבעת רם ירושלים
מאת: מיטל רוזנר-בנור  |    |  בועז ליברמן תקשורת
העץ הזוכה [צילום: משה אמרגי]

- הודעה מטעם הגן הבוטני

▪  ▪  ▪
הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם בירושלים, מזמין את הציבור לתערוכת הבונסאי השנתית. התערוכה תחל באירוע פתיחה מיוחד, שיתקיים ביום שישי, ה-14 במאי 2010, בין השעות 10:30-12:00 ותסתיים ביום שישי, ה-21 במאי 2010, בגן הבוטני בגבעת רם.

התערוכה תתקיים השנה, סביב האגם ותציג למעלה מ-30 עצים של חברי חוג הבונסאי, מהם עצים בני עשרות שנים, אשר עוצבו במיטב המסורת של האומנות היפנית העתיקה. בין המציגים באירוע הפתיחה, משה אמרגי, שזכה השנה בתחרות בינלאומית בקטגוריית Collected Stock entires עם עץ הערער שעיצב, שאותו הוא יציג בתערוכה. במסגרת האירוע, ייערכו הרצאות, סדנאות והדגמות בונסאי מקצועיות, על-ידי חוג הבונסאי הישראלי.

שעות הפתיחה של התערוכה הם בימים א'-ה', מהשעה 7:00 ועד השעה 18:00, ביום ו', מהשעה 7:00 ועד השעה 16:00 ובשבת מהשעה 8:00 ועד השעה 17:00.

הבונסאי, בשונה מאמנויות פלסטיות אחרות, הינה אמנות חיה- מעין פיסול ועיצוב חומר חי, צומח ומגיב, שבה מימד נוסף - מימד הזמן. הבונסאי היא אמנות שמאחריה פילוסופיה - השתלבות האדם בטבע, עמידה והישרדות מול איתני הטבע, התחדשות, צמיחה והתמודדות רבת-שנים.

מקורות אמנות הבונסאי לפני אלפי שנים אי שם בהודו ובסין. האמנות עשתה כברת דרך ארוכה מאז, החל מאותם נזירים שנדדו ברחבי הודו-סין עם עציצי חרס בידיהם ובהם צמחי מרפא, דרך הסינים שטיפחו ועיצבו עצי בונסאי בצורות מיוחדות בגניהם ועשו בהם גם שימוש דתי בחגיהם, ועד היפנים שאצלם השתכלל הבונסאי והפך חלק מתרבות ממסורת ומפילוסופיה. היפנים הביאו את הבונסאי לדרגת אמנות של ממש והציגו אותה לעולם המערבי שאימץ אותה, בין השאר, גם כחלק מתרבות הפנאי.

מחיר הכניסה לתערוכה כלול במחיר הכניסה לגן.

כידוע, הגן הבוטני האוניברסיטאי נוסד בשנת 1953 והוא פנינה של טבע בלב ירושלים, מוקד לתיירות ובילוי ומרכז לחינוך והדרכה. בגן גדלים כ-10,000 מיני צמחים שונים ממגוון רחב של אזורים גיאוגרפיים בעולם.

                      
 ========================================================================================================
 
ארכיון כתבות

המדריך המלא לגידול עץ בונסאי

משה אמרגי
1/09/2008

  

הרבה מסתורין אופף את גידולו של עץ הבונסאי, ומשווה לו רושם של קשה ומסובך, כשבעצם העקרונות אינם שונים מעקרונות הגינון היומיומי. ההבדל היחיד ביניהם הוא הרושם האסתטי שנותן העץ הקטן בתוך עציץ.
בון - סאי (המשמעות בסינית וביפנית זהה) פירושו עץ בעציץ. הבונסאי הוא אומנות, וכמו כל אומנות אחרת משלב אלמנטים של הרכב, עומק, טקסטורה/מרקם, צבע, זרימה, תנועה וכדומה. כמו בציור, אמן הבונסאי מנסה להעביר למתבונן תחושה של חיבור לטבע או תמונה מתוכו. הצמח והעציץ אמורים ליצור שלם אחד.
עצי בונסאי יכולים לחיות שנים רבות, ביפן יש עצי בונסאי שמוערכים כבני 500-700 שנים. למרות גילם, מעצם היותם צמחים חיים, הם דינמיים, כך שבעצם עבודתו של אמן בונסאי לעולם לא נגמרת.

בונסאי איננו עץ מוקטן גנטית, גודלו נשאר זהה ממספר סיבות:
גיזום של הענפים והעלים.
שתילה בכלי שמגביל את התפשטות והתפתחות השורשים.
טיפול בשורשים עצמם - הקטנת נפח השורשים בשליש, תלוי בסוג הצמח.

מקובל לחשוב שתהליך יצירת עץ בונסאי כרוך בסבל לעץ. זוהי נקודה שנויה במחלוקת. עץ בונסאי מקבל את כל התנאים הדרושים לו כמו מים, מזון, אור, דשן, ואם התנאים האופטימלים לעץ נשמרים הוא יכול להאריך ימים יותר ממקבילו בטבע.

מאפייני צמח בונסאי טוב
גזע מרשים-  לא רק בעובי שלו אלא בתשומת הלב שהוא מושך.
ענפים שמתחלקים בצורה שווה סביב הגזע.
בחזית של הצמח יהיו פחות ענפים מאשר בחלקו האחורי, כך שהמתבונן יקבל רושם של עומק ופרספקטיבה.
צורה קונית (מהמילה קונוס) כללית.
טקסטורה מעניינת של העץ והעלווה.
עץ בריא, שמור מפגעי מזג אויר ומזיקים.
העציץ - העץ ישתל בפרופורציות הנכונות בעציץ, ויצור יחד עמו מכלול אחד.
מערכת שורשים עילית מפותחת ומחולקת סביב לגזע.

טיפול ותחזוקה
עצי בונסאי תלויים לחלוטין בבעליהם, לכן כדי לשמור על בונסאי חי ובריא לאורך שנים רבות יש לטפל בעץ באופן שוטף ולדאוג לכל צרכיו הבסיסים. הטיפול לא קשה או מסובך, התמורות רבות ואת אופן הטיפול בבונסאי ניתן ללמוד בקלות רבה.

מיקום
למיקום הבונסאי יש חשיבות רבה להמשך ההתפתחות התקינה של העץ. לכן, כאשר רוכשים בונסאי יש לשאול על המיקום הטוב ביותר עבורו. ככלל, רוב העצים זקוקים לשמש מלאה כדי להתפתח, אך מכיוון שבונסאי שתול בכלי בעל קיבולת קטנה אסור למקם בשמש מלאה, מכיוון שהמצע מתייבש מהר בשמש החזקה בארצנו, והכלי עלול להתחמם בצורה קיצונית על ידי השמש ולשרוף את קצוות השורשים.

התנאים הקיצוניים של יובש והשקיה מרובה יוצרים חוסר איזון והתייבשות שורשים קטנים וחיוניים. המיקום הטוב ביותר עבור רוב העצים הוא בחצי צל, כלומר, שעתיים עד שלוש שעות שמש ביום יספיקו לרוב העצים. אפשר להכניס בונסאי לתוך הבית רק למספר ימים למטרות תצוגה ולהחזירו למקומו, על עדן החלון, מואר היטב, במרפסת בחצי צל, לצד קיר דרומי, מתחת לרשת צל או בין עצים.

השקיה
השקיה סדירה לאורך כל ימות השנה פרט לימים גשומים. יש להשקות עצי בונסאי לפחות פעם ביום. בחודשי הקיץ החמים יש להשקות יותר מפעם ביום, הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלעץ בונסאי אין מערכת שורשים גדולה, הוא שתול בכלי קטן ולכן כמות המצע איננה יכולה לשמש כמאגר של מים זמינים לעץ. יש להשקות בשעות הערב או בשעות הבוקר המוקדמות על ידי כלי קיבול כמו משפך, צינור המחובר אליו ראש דוש או לחבר למערכת ההשקיה האוטומטית (שתי טפטפות לפחות) המדמה השקיה טבעית על ידי הגשם, לא פוגעת במרקם המצע, עוזרת בסילוק מזיקים ושומרת על ניקיון העלים.

מומלץ לא להתיז על הבונסאי באמצע יום חם כאשר קרני השמש פוגעות בו ישירות. דבר זה עלול לגרום נזק למראה העלים. לסיכום - אין להניח למצע להתייבש לחלוטין, יש לשמור תמיד על מצע לח.

דישון
כל עץ זקוק לחומרי הזנה בתקופת הצמיחה (אביב - סתיו) חוץ מעונת החורף, בו רוב העצים הנשירים בתרדמה והעצים תדירי הירק במנוחה, ולכן לא מדשנים.

ישנם מספר דשנים אשר נהוג להשתמש בהם
דשן בשחרור איטי - כדורים זהירים בגדלים שונים מפוזרים במצע ומשחררים בצורה מבוקרת
   דשן לאורך מספר חודשים.
דשן נוזלי - הדשן נמהל במים ומוזרם על ידי משאבת דישון פרופורציונלית למערכת הטפטוף.
הומוס- הדשן מעורבב במצע וניתן שוב כל מספר שבועות כנוזל דליל או כאבקה על פני המצע.

שיטת הדישון המומלצת על ידי היא הומוס
מספר כללים: אין לדשן צמח מיד לאחר העתקה או לאחר גיזום שורשים, עדיף לדשן פחות מהמומלץ על גבי האריזה (עודף דשן עלול להזיק). אין לדשן צמח חולה, יש לקרוא טוב את ההוראות על גבי האריזה, ותמיד כדאי להתייעץ.

גיזום ענפים
כדי לשמור על צורתו המיוחדת של הבונסאי יש לגזום כל ענף או עלה הפורץ מגבולות העיצוב המקורי. אם ברצונך לשנות עיצוב הנח לעץ לצמוח ולהצמיח עלים חדשים, ואז עצב מחדש. אחת הדרכים לשמור על גודלו של הבונסאי וצורתו היא על ידי גיזום ענפים ועלים באופן סדיר לאורך כל תקופת הצמיחה, כך מתאפשרת כניסת אור לכל חלקי העץ ושומרת על צמיחה בריאה ואחידה. גיזום קבוע יוצר בטווח הרחוק הקטנת עלים. בונסאי הגדל מעבר לצורתו המעוצבת יאבד את הפרופורציות ויהפוך לעץ פרוע בעציץ.

גיזום שורשים
הדרך השנייה לשמור על ממדיו של הבונסאי היא גיזום שורשים.
הגיזום נעשה אחת לשנתיים בערך, והסיבה העיקרית לגיזום היא מסת השורשים הגדולה שנוצרת בתקופת הצמיחה. צפיפות השורשים לא מאפשרת חדירת נוזלים וחומרי הזנה למצע הבונסאי. על ידי הרמת העץ והפרדתו מהעציץ ניתן לראות אם מסת השורשים אכן צפופה ואם הגיע הזמן לטפל בשורשים.
יש להפריד את הבונסאי מהעציץ בו הוא גדל ולנקות שאריות מצע מגוש השורשים.
לגזום כשליש ממסת השורשים.
להניח בכלי החדש או להחזיר לכלי הקיים, בתנוחה הרצויה.
להוסיף מצע חדש, חשוב לדאוג שלא יהיו כיסי אויר על ידי הידוק ודחיסת המצע.
להשקות ולהניח במקום חצי מוצל כדי לאפשר לעץ להמשיך לצמוח .
להקפיד על רטיבות השורשים לאורך כל זמן ההעתקה והגיזום.
 
גיזום שורשים והעתקה רצוי לבצע רק באביב, כאשר תנאי מזג האוויר נוחים.

מזיקים ומחלות
רצוי לבחון את הבונסאי פעם ביום על מנת לגלות מוקדם ככל האפשר מזיקים ומחלות הפוגעים בעץ ובמראהו, ומסכנים את המשך טיפוחו. בונסאי חשוף למחלות ומזיקים בדיוק באותה מידה כמו מקבילו בטבע, הקשר הקרוב שלך לעץ מאפשר גילוי מוקדם ולכן סיכוייו טובים להאריך ימים. במידה וגילית שהבונסאי איבד מחיוניותו, או יש עליו נקודות מוזרות ותולעים אשר מכרסמות את העלים כדאי להתקשר ולקבל יעוץ מיידי מאחת המשתלות הקרובות לביתך.

לסיכום - בונסאי הוא אומנות ייחודית, תוצאה של עבודה מתמשכת והשקעה במסירות אין קץ.

הכותב מתמחה בגידול בונסאי ועצים מעוצבים, בעל משתלת בונסאי ארט
www.bonsaiart.co.il  וחבר בארגון לגננות ולנוף בישראל
www.gardening.org.il

 
 
 =======================================================================================================
 
 
 
 
 
25.03.10

בונסאי: לגדל עץ בעציץ

מערכת מוטק'ה
הרעיון העומד מאחורי הבונסאי הוא לחקות במיניאטורה את צורתו של עץ בטבע. התוצאה היא אמנות בפני עצמה, המשלבת עומק, מרקם, זרימה וצבע. בפסח יוצגו העצים הננסיים בתערוכה. טיפים למגדלים מתחילים
הסינים התחילו עם זה, אבל היפנים העתיקו מהם ופיתחו את השיטה, והתוצאה – בונסאי - משובבת נפש. האם מדובר במניפולציה פולשנית על התפתחותם הטבעית של עצים? אף אחד עוד לא שמע אותם מתלוננים.

תערוכה של עצי בונסאי, שיצאו תחת ידיהם של אספנים ומטפחים ישראלים, תוצג במשתלות וונדי במושב עין ורד שבגוש תל מונד במהלך חול המועד פסח. חלק מהעצים הזעירים שיוצגו הובאו מרחבי העולם וטופחו כאן במשך עשרות שנים, מה שאמור להסביר את מחיריהם הגבוהים, שיכולים להגיע לאלפי שקלים ואף לעשרות אלפי שקלים, אבל לרוב הם ממילא אינם למכירה. לצידם יוצגו עצים צעירים יותר, שתוכלו גם לרכוש, שגם הם מעוצבים בטכניקה העתיקה מהמזרח הרחוק.

מי שרוצה להיכנס לתחום ולעצב לו עץ בונסאי משל עצמו, יוכל ללמוד איך עושים את זה בהרצאה שתתקיים במהלך ימי התערוכה, שאותה יעביר אמן הבונסאי משה אמרגי, שהוא גם בעל משתלת בונסאי, גם חבר בעמותת בונסאי ישראל וגם מציג את יצירותיו בתערוכות בחו"ל.

בון-סאי, ביפנית ובסינית פירושו "עץ בעציץ". הרעיון הוא לחקות במיניאטורה את צורתו של עץ בטבע, ומה שנוצר בדרך הוא אמנות בפני עצמה, המשלבת עומק, מרקם, זרימה, צבע ועוד. התוצאה היא יצירה צומחת בעלת שלמות והרמוניה, שיכולה להכניס את האסתטיקה של המזרח הרחוק לבית, לחצר ולמשרד.

 


אמנות הבונסאי עברה בסין מדור לדור, ובמקביל עסקו באמנות הזאת גם במצרים ובפרס. הנזירים הטאואיסטים הסינים, שסבלו כנראה מעודף זמן פנוי, היו הראשונים שעסקו במזעור עצים. הם גיבשו את הטכניקה כדי לשמר ולמרכז את התכונות הייחודיות של העצים. תיעוד ראשוני של עצים ממוזערים קיים כבר משנת 600 לספירה. במאות ה-11 וה-12 התפשטה האמנות במזרח על ידי נזירים נודדים והגיעה גם ליפן. היפנים מצידם פיתחו שיטות לטפח ולעצב עצים ננסיים באמצעות גיזום של הענפים ושל השורשים, והפכו את ארצם למעצמת בונסאי. הסגנון הסיני והיפני שונים מעט זה מזה. בעוד שהסינים יוצרים נוף בעציץ, היפנים מעדיפים להציג עץ בודד.

לדברי אמרגי, בונסאי מוצלח מתאפיין בגזע מרשים ועבה עם מערכת שורשים המתפתלת סביבו, בענפים שמתחלקים בצורה שווה סביב הגזע, בטקסטורה מעניינת של הענפים והעלווה ובעציץ שמשתלב היטב עם העץ. ניתן, לדבריו, ליצור עץ בונסאי מזרע, ואז יש שליטה מלאה על התפתחותו ועל גידולו, אבל כדי לחסוך זמן ניתן להשריש עץ צעיר שנקנה במשתלה, כשהאופציה הקלה היא כמובן לקנות בונסאי מוכן.

בין העצים המקובלים לגידול כבונסאי אפשר למצוא את העצים המחטניים, כמו אורן, ארז וברוש, וגם עצים אחרים שחלקם בעלי פריחה ופירות צבעוניים כמו רימון, שיטה, דובדבן, זית, ושזיף. גם שיחים כמו פריקנתה, הדס, מללויקה ועוד יצלחו למלאכה.

אם קונים בונסאי מוכן במשתלה, יש לברר מה הם התנאים בנחוצים לו. "בגדול, עצים זקוקים לשמש מלאה, אבל כיוון שלבונסאי יש כלי קיבול קטן, שמש מלאה אינה טובה לו. המצע עלול להתייבש, והכלי יכול להתחמם ולשרוף את השורשים. ובכלל, תנאים קיצוניים של יובש והשקיה מרובה, עלולים ליצור חוסר איזון ולהזיק לשורשים הקטנים והחיוניים".

המקום הטוב ביותר למקם את הבונסאי הוא בתנאי חצי צל, על אדן חלון מואר, במרפסת, מתחת לרשת צל או בין עצים. "יש להשקות אותו פעם ביום, למעט ימים גשומים אם הוא במקום שחשוף לגשם. המצע צריך להיות רטוב תמיד, ובימים חמים יש להשקות יותר מפעם ביום (רצוי בבוקר או בערב), כיוון שכלי הקיבול קטן ואין לעץ מספיק מצע כדי לאגור מים.

 


"בנוסף, יש לדשן את העץ באביב ובסתיו. ניתן להשתמש בדשן גרגרים בשחרור איטי כמו אוסמוקוט או בדשן נוזלי מהול במים, אבל השיטה המומלצת היא הומוס המעורבב במצע וניתן כל כמה שבועות כנוזל דליל או אבקה. אין לדשן אחרי העתקת הצמח או קיצוץ השורשים, ורצוי לדשן בכמות מועטה מזו המצוינת על אריזת המוצר".

כיוון שהבונסאי איננו מוקטן גנטית ואם יתאפשר לו הוא יחזור לגודלו המקורי בטבע, יש לשמור על ממדיו באמצעות שתילה בעציץ שמגביל את הגדילה, גיזום מתמיד והקטנת נפח השורשים. "יש לגזום במשך כל תקופת הצמיחה. לקצץ את הענפים שחורגים מעיצובו המקורי של העץ ולגזום מדי פעם ענפים ועלים, כדי לאפשר לאור השמש להגיע לכל החלקים.

"דרך נוספת לשמור על גודלו של העץ הוא גיזום שורשים, שנעשה אחת לשנתיים, רצוי באביב. כדי לגזום את השורשים צריך להפריד את העץ מהמצע, לגזום שליש מהשורשים, להניח בחזרה בכלי בתנוחה הרצויה, להוסיף מצע חדש ולהדק. כל זאת תוך שמירה על רטיבות מתמדת של השורשים".

את עץ הבונסאי ניתן לעצב בכמה סגנונות: הסגנון ה"פורמלי" הזקוף המזכיר עץ בטבע שענפיו מסודרים במרחקים הולכים וקטנים ככל שעולים מעלה, סגנון "המניפה" שכשמו כן הוא, הסגנון הנטוי הצידה, סגנון "המפל" שבו ענפי העץ נוטים מטה כמו עץ שגדל על צוק. יש גם סגנונות שבהם השורשים גלויים ועוד.

עץ בונסאי שמקבל את כל צורכו בתחום המים, הדשן והאור, יכול להאריך ימים אפילו יותר ממקבילו הטבעי. הוא יכול להתקיים גם מאות שנים, הרבה אחרי שמעצבו המקורי עבר מן העולם, וביפן יש עצים כאלה, שגילם מוערך ב-500 ואפילו 700 שנה.

התערוכה תתקיים בימים רביעי עד שישי (31.3-2.4) בשעות 9:00-16:00.
ההרצאה תתקיים ביום שישי, 2.4 בשעה 11:00
  
 
 
  
קליפורניה גינון - חברה המתמחה בתכנון גינות, עיצוב גינות, הקמת גינות, אדריכלות נוף , ופתרונות גינון לבית. באתר תוכלו להתרשם ממגוון עבודותינו, כגון: גינות גג, ...
www.california.co.il/
 
 
                
            
ור  אן
תצוגת בונסאי מרהיבה במשתלה

לקראת חג הפסח, מגוון עצי בונסאי כמתנה מיוחדת

קורס מתחילים ,0544509745

קורס בונסאי למתקדמים 0544509745

קורס בונסאי ,לפרטים התקשרו 0544509745

 
152647משה אמרגי- 0544509745 , 046308169 כפר הר"אה