הרמוניה ושקט על גדות הים התיכון: גן יפני בישראל

דווקא עכשיו, בתקופה המאתגרת מאוד שכולנו חווים, הצורך במקום למציאת שקט, הרמוניה ואיזון מקבל חשיבות גדולה מתמיד. לכן ההזדמנות להביא אל החצר הביתית שלנו את הגן היפני, שנוצר במקור כמקום להתבוננות, השתהות, שקט ושלווה עבור בני האצולה היפנית, מושכת רבים בארץ. המרכז הישראלי להעשרה ואומנות הבונסאי מעניק הדרכות, מידע, ציוד וליווי שיאפשרו לכם ליצור גן יפני בישראל בדיוק באופן המתאים לכם ולביתכם.

הביטוי “גן יפני בישראל” טומן בחובו שילוב משמעויות מיוחד שאינו מובן מאליו. אי של שקט והרמוניה שמגיע מהתרבות היפנית המסורתית ומושך היום כה רבים, בלב המציאות רוויית העומסים והמתחים בארץ.

הגן היפני מבוסס על מינימליזם וסימבוליות – כל פרט ואלמנט מייצגים בחירה סמלית, וחוברים יחד ליצירה שלמה ומרהיבה ביופייה. באופן מסורתי הגן היפני נועד לאפשר רוגע, איזון וחיבור לטבע, מקום לשקט והתבוננות בתוך מרוץ החיים האינטנסיבי.

העקרונות והסמלים המאפיינים גנים יפניים

הגן היפני מבוסס על ההתבוננות בטבע היפני עוצר הנשימה, ונוצר מתוך רצון להעניק למבקר בו את חוויית ההתבוננות והרגיעה האופייניות לטיול בטבע.

הגן משלב צמחייה עשירה מסוגי שונים בעלת פריחה בהתאם לעונות השנה, לצד חללים בנוף היוצרים מקום לעצירה ולהתבוננות. כל האלמנטים בגן משתלבים זה בזה באופן מופלא, וחוברים לכדי יצירה הרמונית אחת.

בגנים יפניים קיימים מספר אלמנטים בעלי משמעויות סימבוליות ובהם מקור מים, מסלעה או חלוקי נחל, גשר, פנס ובית תה. עיצוב גן יפני כולל כמובן גם שילוב של עצי בונסאי, שהם עצים שגדלים בתוך עציצים מיוחדים אשר שומרים על ממדי עץ ננסיים, ועוברים גיזום בצורה ייחודית ששומרת על המראה של העץ.

עצים רבים ומגוונים שמקורם באזורים שונים בעולם יכולים להוות בסיס ליצירת עצי בונסאי, ובהם פיקוס, בוגנוויליה, זית ועוד. לכן גם בארץ ניתן לשלב בקלות עצי בונסאי במהלך עיצוב גן יפני בישראל, ולהגיע לתוצאות מרהיבות.

הגן היפני יכלול בתוכו אגם או נחל זורם, ולחילופין אם בוחרים שלא ליצור זרימת מים אמיתית, ניתן לייצר ייצוג שלהם באמצעות חצץ לבן או חול מגורף שיצרו תחושת תנועה.

סלע המתרומם מעל פני הקרקע מייצג הר, ואילו סלע שטוח מסמל אדמה. הגשר מייצג את המעברים שאנו מבצעים בחיינו, ובהם ההחלטות החשובות שאנו מקבלים. הפנסים, שבדרך כלל הובילו אל המקדש, הם בעלי משמעות בבודהיזם, ובית התה מאפשר מקום לשהייה והתבוננות.

גן יפני בישראל המשלב עצי בונסאי 

גן יפני מסורתי כולל בתוכו עצי בונסאי. אומנות הבונסאי היא אמנות גידולם של עצים בתוך עציצים. באומנות מיוחדת זו, עוצמתו ויופיו של העץ ממשיכים להתפתח, ובו בזמן גודלו נותר קטן בהתאמה לגודל העציץ.

גיזום הבונסאי מבליט את הדרו של העץ, פוער חללים המאפשרים התבוננות ייחודית, ובהשתלבותו בגן כולו, יוצר עבור המתבונן מרחב קסום של התבוננות אמנותית על עצמו ועל הטבע.

בגן ניתן לשלב עצים מסוגים שונים בהם עצי פרי ננסיים, עצי זית, עצי בוגנוויליה ועוד. זאת כמובן בהתאם לאקלים ולאופי האזור.

בנוסף ליופיו הייחודי, גן זן משרה על השוהים בו תחושה של רוגע, הרמוניה וחיבור לטבע, ולכן הגן היפני הופך כה מבוקש בארץ וברחבי העולם.

הגן היפני משלב באופן מסורתי בין כמה אלמנטים סימבוליים: מקור מים, סלע או חלוקי נחל, גשר ופנס שבדרך כלל ממוקם בתוך מבנה אבן.

המים, שמסמלים בתרבויות רבות את השפע וזרימת החיים, מקבלים מקום של כבוד גם בגן היפני, וגם לכיוון זרימתם משמעות סמלית.

אבני חצץ או חלוקי נחל יוצרים את זרימת המים בגן, ומסמלים בשילוב המים את הניגודית המשלימה שבטבע. הגן היפני ואומנות הבונסאי מהווים מרכיב דומיננטי בתרבות היפנית כולה, ומיוחס להם ערך אמנותי רב ממש כמו ערכם של הציור או הקליגרפיה.

 

עצי זית ננסיים

עץ הזית מסמל עמידות ועוצמה, את השורשיות הארצישראלית ואת הנוף הים תיכוני.

שילוב של עץ זה בתוך גן יפני בישראל יחבר בצורה מעניינת בין מזרח למערב, ויצור גן ייחודי ומגוון. המרכז הישראלי להעשרה ואומנות הבונסאי מזמין אתכם לטעום מהאומנות המופלאה והייחודית של הגן היפני בישראל, במגוון סדנאות וקורסים.

להביא את יופיו של הגן היפני ואמנות הגינון היפנית לביתכם

גן יפני בישראל הוא הזדמנות ליהנות מההרמוניה והיופי שמביאים עמם הגנים היפניים, המבטאים גישה הוליסטית לחיים של ראיית הטבע כמכלול אחד שלם והרמוני.

ניתן להקים גן יפני שיתוכנן ויעוצב על פי כל העקרונות המסורתיים, עמדת צילום או לשלב בגינתכם אלמנטים נבחרים כמו עצי בונסאי, מקור מים, שימוש סמלי במסלעות, חלוקי נחל ועוד.

שתפו:

מאמרים אחרונים מהבלוג

דברו איתנו

סל קניות
Start typing to see products you are looking for.
×