עיצוב עץ זית

אחד העצים היפים ביותר לעיצוב בונסאי הוא עץ הזית. העץ הים תיכוני הזה הפך לפופולארי ביותר כבונסאי בבתים רבים, בתוך הבית ומחוצה לו. ובתור שכזה, הרבה מבקשים ללמוד את אומנות בונסאי הזית.

איך לעצב ולתחזק אותו, באיזה גודל וסגנון לעצב אותו ובאיזה עציץ לשתול אותו. עיצוב בונסאי בכלל ובונסאי זית בפרט הוא תורה שלמה, ועל כך במאמר שלפניכם.

עיצוב עץ בונסאי – קחו את הזמן

יצירת הבונסאי מתחילה מהרגע הראשון בו חומר הגלם נמצא בידי אמן הבונסאי. עצים שנעקרו או נקנו במשתלה מגיעים לידי היוצר וכבר בפעם הראשונה, בעת המגע שלו עם העץ, מתחיל העיצוב הראשוני, הנמשך על פני שעות. קיצוץ העלים והענפים והבניית העיצוב הראשוני.


מהמצב הזה, העיצוב הראשוני, אחת לתקופה של כמה שבועות וחודשים, אומן הבונסאי מסתכל על העץ ורואה מה התהליך שהוא עובר, האם העץ מתחיל לאבד את הפרופורציות שלו? האם סגנון העיצוב נכון לו?

אם העץ מתחיל לצמוח והענפים שלו מתארכים יתר על המידה, צריך לבחון ואולי יש לשנות את צורת העיצוב למשהו אחר. קיימות טכניקות שונות ליצור את הצורה הרצויה לנו. למשל, אם ברצוננו ליצור סגנון של מדף שיהיה בעל עלווה עשירה. לכל דבר כזה יש טכניקות מתאימות.


העץ כל הזמן צומח ויש כל הזמן שינויים על גבי העיצוב המקורי. במקרה שהעץ אינו מתפתח וגדל לשביעות רצונו של האומן, הוא מחליט לשנות את העיצוב הראשוני. למשל, משנים את הגיזום בכדי לשנות את כיוון הצמיחה של העץ. מעצבים אותו מחדש בתבנית שונה מהעיצוב המקורי. זהו תהליך דינאמי של התפתחות שלוקח זמן. עוקבים במהלך השבועות והחודשים לראות איך העץ מתפתח והאם הסגנון שבחרנו לעצב אותו בו אכן מתאים.

עיצוב עץ זית
עיצוב עץ זית

עיצוב בונסאי זית

לזית יש ייחוד מבחינת המבנה שלו. יש לו קליפה גסה ועבה והוא בעל מראה עתיק שמלמד שעבר עליו הרבה בחייו בטבע.

פגעי מזג האוויר, שריפות שיצרו חורים, רוחות וגשמים ששינו את מבנהו. עץ הזית עומד ניצב וזקוף אך מסתיר בחובו הרבה סיפורים על עולמות רחוקים וזמנים עתיקים. ולכל עץ יש את הסיפור שלו.


בעיצוב הבונסאי אנו מבקשים לחשוף את סיפורו של כל עץ. זהו חלק מהאימון, למצוא את הייחודיות של העץ בעיצוב הבונסאי.


וכמובן שכל זה צריך להיות מתוחזק נכון. להחליט לאיזה גודל נרצה שהעץ יגדל, שזו כמובן פונקציה של הגיזום. להשקיע באדמת העציץ הנכונה, להחליט אם רוצים להתחיל מייחורים או מעץ בוגר, שייתן לנו תוצאות מהר יותר ולמקם את העץ במקום שטוף שמש.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב telegram

מאמרים אחרונים מהבלוג

דברו איתנו

סל קניות
Start typing to see products you are looking for.
×